PUKání 2020

Neobyčejné klubovně jsme uspořádali akci Popcorn. Absolventi kurzu Zapalovač měli po celý víkend zajištěný program v podobě sdílení příkladů dobré praxe, hraní her, zkoušení nových, představení osobních pokroků, prohlídky města jinak, než turisticky, řešení výzev v oddílech a jiné věci, na které běžně čas nezbývá.

V konferenční části pro veřejnost proběhlo 5 přednášek. Milan Mylun Suchý povídal o drsné romantice ptovních táborů, Pavel Žák a Vít Vršník z divadla Poločas nápadu odvedli přednášku o storytellingu, Lukáš Balíček a Mirek Hybner představili doprovodný program na pozadí táborů Tvrďárna, Olga Srstková se věnovala svému příběhu, kde brouzdala mezi nepřeberným množstvím nabídek a posléze představila řadu inspirativních neziskových organizací. Nakonec Jarka Bednářová alias Mistr Jarka ukázala pozadí pilotního ročníku festivalu FunTOM.

Všem moc děkujeme za účast. Bylo to inspirující a těšíme se na další ročník, který se uskuteční v Plzni.

Fotogalerie

https://www.youtube.com/watch?v=GQk77MX0sv8

 

Drsná romantika putovních táborů 12:00

Mylun s oddílem pořádal dvou i třítýdenní puťáky v nehostinné přírodě, kde ani dnes není mobilní signál, přístřeší ani obchůdky. Po Čechách i v zahraničí. V čem tkví jejich kouzlo? Může to být “punk”, i když nás svazuje řada regulí? Jak to probíhalo v Rusku? A to s sebou měl proboha i oddílové děti?

Milan Mylun Suchý je hlavní vedoucí 14. skautského oddílu Skasapa

Poločas nápadu: Vedoucí Karel, 13:00

Neptej se storytellingu co ti může nabídnout. Neptej se sám sebe co můžeš nabídnout storytellingu. Žij svůj příběh a zapoj do něj ostatní! V našich 45 minutách (1) si povíme kde všude se v obyčejném životě skrývají příběhy (2) prožijeme spolu příběh drsně romantického tvrďáka Karla, který se bude vracet ke kořenům a (3) podíváme se odkud ty kořeny vedou. Na závěr to všechno shrneme do tří zapamatovatelných pomůcek, které vám pomohou při organizaci aktivit v oddíle, ve spolku, ale i v životě.

Jsme Poločas nápadu – vyprávíme příběhy, které si budete pamatovat.

Interaktivní přednáškou vás provedou:

Pavel Žák je informatik, který se snaží na všechno použít vědeckou metodu, improvizátor a zakladatel Poločasu nápadu.

Vít Vršník je tvůrce programů pro děti ve společnosti Centrum Robinson, vedoucí, herec, improvizátor

Tvrďárna 14:00

Povíme Vám o tom, jak jde dostat z kohokoli výkony, které od sebe předtím nečekal, a které od něj nečekali oni ostatní, nebo jak přesvědčit lidi, aby překonali své hranice a to tak, že je to bude bavit. Povíme Vám, jak udělat program, který bude pro všechny zúčastněné nezapomenutelný a nezúčastnění budou litovat, že se nepřihlásili. Povíme Vám, jak se dělá Tvrďárna.

Tvrďárna je dobrovolný doprovodný program na pozadí dvoutýdenního tábora původem z oddílu Krhúti, který je opakován každé dva roky.

Lukáš Šákul Balíček a Mirek Kong Hybner jsou vedoucími skautského střediska ve Vraném nad Vltavou a dříve působili u chlapeckého skautského oddílu Krhúti.

Návrat ke kořenům 15:00

Jakou cestu člověk musí urazit, aby si uvědomil, co chce a kam směřuje? Příběhy z mého „návratu ke kořenům“ mají ilustrovat novodobý fenomén nepřeberného množství možností, které dnešní mladý člověk má a zároveň motivovat k různorodým činnostem, které na první pohled nemusí mít žádný zvláštní význam.

Olga Srstková je urbánní antropoložka

Média

Nemusíme být Kodaň ani Berlín. Buďme Praha, říká koordinátorka komunit

Proč neudělat třeba fesťák? 16:00

Jako všechny dobré historky – i tahle začíná v hospodě. U tomíků jsme se v poslední době konečně probudili a začínáme reagovat na současné potřeby oddílů. Pojmenovali jsme si, že je potřeba se začít pořádně starat o generaci dorůstajících vedoucích, pokud nemáme vyhynout. A tak jsme udělali několikadenní festival FunTOM, kterého se účastnili mladí lidé z celé republiky. Povíme vám, co organizace takovéto akce obnáší, jaké těžkosti ji při zrodu provázejí, a jaké je to radost, když se to nakonec povede. Mluvit budeme upřímně a bez příkras. Možná někoho urazíme, možná se dotkneme i vás. Ale co se dá dělat. Takhle nám zobáky narostly. Jsme Sůvy.

Mistr Jarka byla jedním z šesti organizátorů festivalu FunTOM 2019, je předsedkyně Krajské rady Praha Asociace turistických oddílů mládeže a hlavní vedoucí oddílu TOM Sůvy. Martin Jindříšek byl účastníkem festivalu FunTOM 2019 a je zástupcem hlavní vedoucí v oddíle TOM Sůvy.